Logo Hlasové centrum o.p.s.

Základní informace

Masterclass Newyorské pěvecké školy v Praze

Týdenní intenzivní masterclass v klasickém a muzikálovém zpěvu s jedním z nejuznávanějších odborníků na newyorské pěvecké scéně, Donou D.Vaughn, proběhl v roce 2010.

Nápad uspořádat pěvecké masterclass v Praze se zrodil v New Yorku. Důvodem bylo umožnit českým studentům setkat se s odborníky operního světa, za kterými by jinak museli cestovat tisíce kilometrů.

Masterclass jsou zaměřeny na pěvecky pokročilé zpěváky. Během celého týdne se účastníci učí nejen díky svým vlastním zkušenostem, ale také pozorováním svých kolegů. Každý účastník  má samostatnou privátní hodinu s Donou D. Vaughn a ten stejný den coaching před všemi účastníky masterclass. Na závěr celého týdne 8 nejlepších zpěváků, vybraných Donou Vaughn, zpívá na veřejné masterclass. Ostatní mají závěrečnou masterclass před všemi účastníky kurzu. V rámci skupinových coachingů a závěrečných masterclass zpívá každý aktivní účastník arii/píseň stejným způsobem jako by se jednalo o koncert a poté na dané árii/písni pracuje s Ms.Vaughn část po části před zraky svých kolegů/veřejnosti. Zpívání před veřejností je pro každého zpěváka určitým stresem a samozřejmě tvoří hlavní součást pěvecké kariéry a je velmi zajímavé sledovat způsob práce se studentem za těchto podmínek.

Dvě závěrečné masterclass jsou otevřeny veřejnosti, jedna z nich bývá zaměřena na muzikálový zpěv a druhá na klasický zpěv.

Znalost anglického jazyka není nutná. Překlad zajištěn.

O nás

Organizátoři

Ing. Pavlína Horáková

Project manager

Ing. Pavlína Horáková

Ing. Pavlína Horáková je ředitelkou projektu hlasového centra "Voice New York". Smyslem projektu je seznamovat českou pěveckou veřejnost s metodikou výuky zpěvu v zahraničí, zejména ve Spojených státech amerických. Ing. Pavlína Horáková je mezzosopranistka, která ukončila v roce 2010 magisterské studium v oboru klasický zpěv na Manhattan School of Music v New Yorku. V České republice vystudovala VŠE v Praze (obor podniková ekonomika a management) a také Pražskou konzervatoř.

„Rozhodnutí odletět do New Yorku a věnovat se tomu, co je pro mě životní vášní bylo to nejlepší, které jsem kdy udělala. Chtěla bych aby i další zpěvačky a zpěváci v ČR měli možnost spolupracovat se špičkami operního a muzikálového světa bez nutnosti cestovat přes oceán a utratit peníze, které většina z nás ani nemá. Měla jsem obrovské štěstí, že jsem od začátku mohla pracovat v úzkém kontaktu s Donou D. Vaughn. Zlepšení v mé technice zpěvu a přednesu bylo neuvěřitelné, a proto jsem se rozhodla, že udělám, co bude v mých silách, abych Donu D. Vaughn přesvědčila přiletět do Prahy. Ms.Vaughn Prahu miluje a vidina práce s novými a zajímavými českými talenty pro ní bylo natolik zajímavá, že okamžitě přijala a teď se obě těšíme na naše první česko – americké pěvecké kurzy!"

 

Vystupovala v Německu, Belgii, na Slovensku a ve Spojených Státech Amerických. Zpívala v rámcíi evropského projektu EMSO s mezinárodním orchestrem pod vedením Dr.David Banneyho. Jako sólistka vystupovala se sborem Mládí, Musica Oeconomica Pragensis a také s orchestrem Vysoké Školy Ekonomické. Minulý rok byla vybrána jako zástupkyně MSM, aby vytvořila vlastní show a prezentovala ji pro děti na veřejných školách v New Yorku v rámci vzdělávacího projektu. Ztvárňila roli Eurynomme v operní produkci MSM – opera Penelope od Gabriela Faureho. Kromě klasického repertoáru se Pavlína věnuje také jiným hudebním stylům, dva roky vystupovala s rockovou kapelou Checkpoint a natočila s ní CD Různý Světy.

 

Hlasové centrum o.p.s.

Hlasové centrum o.p.s. založily lékařky foniatrického oddělení Hlasového centra Praha - MUDr. Jitka Vydrová a MUDr. Jana Dubová. Smyslem bylo vytvořit fórum, které doplňuje činnost Hlasového a sluchového centra Praha - zdravotnického zařízení specializovaného na léčbu hlasových profesionálů- zpěváků a herců aj.

MUDr. Jitka Vydrová prim. MUDr. Jitka Vydrová
 
Hlasové centrum o.p.s. se soustřeďuje i na podporu vzdělávání hlasových pedagogů. Pořádá interaktivní kurzy pro učitele zpěvu. Snahou Hlasového centra o.p.s. je zprostředkovávat a organizovat kontakt se zahraničními vzdělávacími akcemi v oblasti zpěvního i mluvního hlasu, jak pro zpěváky a herce, tak i pro jejich pedagogy v České republice. Výtěžek ze vzdělávacích akcí je použit na ocenění výjimečných hlasových výkonů pro mladé umělce, zpěváky a herce a jiné.
 

 

Hlasové centrum o.p.s. je jedním z garantů první ceny v kategorii JUNIOR ženy Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka. Zároveň uděluje finanční cenu pro absolutního vítěze pěvecké soutěže Pražský pěvec.

Dona D. Vaughn

Manhattan School of Music

Ms. Dona D. Vaughn

„Opera je o vášni. Dotýká se v nás něčeho, co nedokážeme popsat, co nás nutí vnímat a cítit do takové hloubky, kterou jsme si neuměli představit. To proto ji tak moc milujeme."

 

„Hlas je to, co je najato vykonat práci, ale je to vášeň a věrohodnost dramatického momentu, která donutí diváka přijít znovu a znovu."

 

Scott Barnes v časopise Opera News napsal:

„Na newyorské operní scéně je Dona D.Vaughn dnes uznávána jako jeden z nejvnímavějších odborníků na rozpoznání talentu. Vaughn bystře rozezná, co není v pořádku s dramatickým přednesem zpěváka a což je ještě důležitější, ví jak nejlépe daný problém napravit".

 

Dona D. Vaughn - umělecká vedoucí operních programů a ředitelka operního studia na newyorské Manhattan school of Music. Také pracuje jako umělecká ředitelka PORTopera v Portlandu, stát Maine. V posledních deseti letech byla jevištní režisérka a coach v Metropolitní opeře v rámci programu The Metropolitan Opera’s Lindemann Young Artist Development Program.

 

Absolvovala v oboru zpěv na Brevard College, kde je v současné době členkou dozorčí rady, dále vystudovala bakalářské studium v oboru zpěv a pěvecký přednes na Wesleyan (Výjimečné absolventské ocenění) a magisterský titul získala v oboru divadlo na Hunter College. Studovala herectví s Lee Strasberg a Uta Hagen a tanec s Marthou Graham.

 

Svou kariéru začala jako zpěvačka na newyorské Broadway, a to v představeních Company, Jesus Christ Superstar a Seesaw. Dále byla asistentkou produkce Kermita Bloomgarden pro Broadwayská představení Equus a Hot L Baltimore, vedoucí výroby divadelní hry Pavla Kohouta Ubohý vrah a show televize ABC All My Children. Dramaturgyně pro O’Neill konferenci o Opeře a Muzikálovém divadle. Asistentka režie divadelní hry Red Devil Sign od Tennesseeho Williamse, a divadelní režisérka In Celebration of Lillian Hellman (režie Mike Nichols and Arvin Brown) v newyorské škole pro herce Circle-in-the-Square.

 

Režisérské počiny zahrnují New York City Opera, Michigan Opera Theater, Wolf Trap, Berkshire Opera, Dayton Opera, Syracuse Opera, Ensemble Studio Theater, Lincoln Center, New York Repertory Company, Kennedy Center, Minerva Productions, Peterloon Festival, Heritage Theater (Calgary, Kanada), DiVivreVoix (Vivonne, Francie), Florida Arts Festival, a mnoho dalších operních a divadelních představení v rámci vysokých škol a univerzit napříč Spojenými Státy. Režírovala premiéru L’Agenzia Matrimoniale (Roberto Hazon), Mario and the Magician (Francis Thorne), Droane’s Wooden Image (Ray Luc) a The Bullfrog (Ray Luc), Newyorskou premiéru Talk Opera a The Proposal (Milton Granger), mimo Broadwayské představení World of Mirth (Murphy Guyer), a evropskou premiéru The Flower and the Hawk (Carlisle Floyd).

 

V 90.letech vyučovala zpěv na SUNY-Plattsburgh a Marymount Manhattan College, velmi často je zvána do komisí pěveckých soutěží a to zejména: The Metropolitan Opera National Council, The Richard Tucker Foundation, Denver Lyric Opera, Palm Beach Opera and The Opera Theatre of Saint Louis Artist-in-Training Program.

Info

tel.: 222 519 016
fax: 222 519 016
hana.vosahlikova@gmail.com

Spolupracujeme

Logo Hlasové a sluchové centrum Praha Logo Medico s.r.o.